Asociace pro ekologické vytápění dřevem

Jak správně topit

Správně topit je potřeba se naučit. Není to nic složitého, ale je třeba znát několik důležitých zásad a dodržovat je. Ve dřevě je vázáno dané množství energie a správným topením z něj získáte mnohem více tepla a pohody. Zároveň vás to bude stát méně práce a peněz. Správný způsob topení má navíc vliv na stav, funkčnost, účinnost a životnost nejen kamen, ale i spalinových cest a komínu.

Topte pouze kvalitním suchým dřevem

Nejdůležitějším parametrem palivového dříví je vlhkost. Čerstvě pokácené dřevo obsahuje 50–60 % vody. Poté je potřeba dřevo nechat asi 2 roky vyschnout, ideálně na suchém místě, pod přístřeškem nebo zakryté plachtou. K topení je zapotřebí dřevo s obsahem vody pod 20 %.

Tvrdé dřevo vs. měkké dřevo

Výhřevnost různých druhů tvrdého i měkkého dřeva je přibližně stejná, rozdíl spočívá v hustotě. Měkké dřevo má menší hustotu, proto je ho potřeba objemově více než dřeva tvrdého. Měkké dřevo také rychleji hoří a je vhodné pro roztápění.

Při topení je vždy potřeba řídit se dávkou paliva (kg), která je určena výrobcem nezávisle na tom, jestli topíte tvrdým nebo měkkým dřevem.

Jak zatopit

Při zakládání ohně se dřevo nejlépe rozhoří, pokud k němu proudí vzduch ze všech stran. Před zapálením ohně proto naplno otevřete komínovou klapku a přívod vzduchu do topeniště.

Dřevo do topeniště vyskládejte do pyramidy tak, že ve spodní části budou větší polena tloušťky přibližně 10–12 cm. Na ně pak vyskládejte asi 0,5 kg tenkých polínek nebo třísek, ideálně z měkkého dřeva. Nahoru mezi třísky umístěte pevný podpalovač a zapalte. Můžete si pomoct tím, že necháte na chvíli otevřená i dvířka.

Dřevo začne postupně hořet shora, od malých třísek a polínek směrem dolů k větším polenům. Tímto způsobem hoří dřevo déle a čistěji, vzniká mnohem méně kouře a emisí. Komín se prohřívá postupně, nehrozí jeho poškození a rychleji se vytvoří potřebný tah pro správné hoření a odvod spalin.

Dřevo nechte pořádně a dobře rozhořet.

Jak regulovat hoření

Jakmile se dřevo rozhoří, postupně přivírejte přívod vzduchu do topeniště. Plameny by v této fázi měly mít světle žlutou barvu. Pokud je plamen tmavě červený až purpurový, chybí spalovacímu procesu kyslík a tehdy musíte více otevřít přívod vzduchu. Obecně platí, že přívod vzduchu by se v průběhu hoření měl postupně přivírat a regulovat na přibližně 50 %, ne méně nebo úplně.

Když zhasnou poslední plameny a v topeništi zůstávají žhnoucí uhlíky, úplně zavřete přívod vzduchu k hoření do topeniště i komínovou klapku.

Doporučení: Pro regulaci hoření lze využít elektronickou regulaci, která se automaticky postará o správné regulování hoření a nastavení klapky v dané fázi hoření.

Kolik dřeva a kdy přikládat

Vždy je nutné řídit se určenou dávkou paliva (kg) pro dané topidlo a dodržovat ji. Dávku paliva stanovuje výrobce, případně kamnář v předávacím protokolu.

Další dávku dřeva do topeniště přikládejte vždy až po dohoření předchozí dávky.

Před přiložením opět naplno otevřete komínovou klapku i přívod vzduchu. Potom na několik vteřin pootevřete dvířka a nechte topidlo chytit pořádný tah. Co nejrychleji přiložte a zavřete dvířka.

Následně se celý proces opakuje. Maximálně otevřete přívod vzduchu do topeniště i komínovou klapku, nechte dřevo dobře rozhořet a pomalu postupně uzavírejte přívod vzduchu. Jakmile vyhasnou plameny a v topeništi zůstanou žhnoucí uhlíky, zavřete přívod vzduchu k hoření i komínovou klapku a nechte dávku dohořet.

Co byste měli vědět

1 kg dřeva při 80 % účinnosti topidla = 3,2 kW = poleno o přibližné délce 34 cm a tloušťce 10–12 cm

Dávku dřeva si připravte dopředu, ušetříte tím čas a budete mít jistotu, že přikládáte správné množství dřeva.

Při správném hoření a vlhkosti dřeva zůstává topeniště čisté, nezačouzené a kouř z komína není téměř vůbec vidět.

Při správném topení nedochází k přetápění obytných prostor, šetříte dřevo a náklady na vytápění.

Jemný popílek z topeniště je ideální pro čištění skla dvířek topeniště.

Popel z topeniště lze využít na zahradě jako hnojivo.

Na co dát pozor a čeho se vyvarovat

Při roztápění nepoužívejte k zapálení papír, protože hoří velmi krátce a zbývá z něj hodně popela.

Netopte mokrým nebo zetlelým dřevem, protože tehdy vzniká nejvíce jedovatých zplodin, dřevo řádně neshoří a hrozí poškození a zadehtování topidla a komínu.

Při nedodržování výrobcem či kamnářem stanovených dávek paliva dochází k přetápění topidla vysokými dávkami dřeva, hrozí poškození topidla, spalinových cest i komínu.

Údržba a péče

Pokud se o topidlo dobře staráte, prodloužíte tím jeho funkčnost a životnost, navíc bude i po dlouhá léta dobře vypadat.

Před topnou sezónou je vždy dobré zkontrolovat stav vyzdívky topeniště a těsnění dvířek. Případné zjištěné nedostatky a závady konzultuje vždy s kamnářem.

Nutná je dále kontrola a čištění kouřovodu a komínu, zde se obraťte na kominíka, který potřebnou údržbu zajistí. Zároveň vydá i potvrzení o provedené revizi.

V průběhu topné sezóny dodržujte zásady správného topení, dbejte na pravidelné čištění topeniště a vynášení popela. Toto je důležité zejména u topidel, kde plný popelník blokuje přívod dostatečného množství spodního vzduchu do topeniště.

Většina dnešních topidel se vyrábí bez roštu a dno topeniště je osazeno hlouběji, což umožňuje silnější vrstvu popela. V takovém případě je vrstva popela žádoucí, protože zvyšuje teplotu v topeništi a umožňuje dodatečné vyhoření i nespálených zbytků uhlíků.

Jak správně topit

Správně topit je potřeba se naučit. Není to nic složitého,...